Zolang je rijp fruit plukt, komen klanten terug
“Zolang je rijp fruit plukt, komen klanten terug”
Het fruitteeltbedrijf van Izaäk, Jantine en hun zoon Martijn Westeneng ligt aan de rand van Utrecht. Hun gevarieerde aanbod fruit, verkopen zij hoofdzakelijk via hun winkel.

Het bedrijf is gelegen op de grens van de gemeente Zeist, De Bilt, Utrecht en Bunnik. In een prachtige groene omgeving is het een mooie trekpleister voor consumenten die graag weten waar het fruit dat ze kopen, vandaan komt. Izaäk en Jantine hebben het bedrijf in 2000 overgenomen van de ouders van Izaäk en zijn daarmee de zesde generatie. Met Martijn, is inmiddels ook de zevende generatie aan boord van het familiebedrijf.
Dikke peren
Tijdens de pluk zijn Izaäk en Martijn altijd aanwezig. “We plukken met een team van 15-20 personen. We vinden het belangrijk om zelf aanwezig te zijn zodat we aanwijzingen kunnen geven en de kwaliteit gegarandeerd is”, zegt Izaäk Westeneng. Hun hele teelt is erop gericht om vruchten te oogsten die bij de consument in de smaak vallen en ook makkelijk te oogsten zijn. Zo worden de peren goed gedund. “Wij verkopen bij voorkeur dikke peren”, zegt Izaäk.

In hun boomgaard van 22 ha teelt familie Westenteng tien soorten appel, 6 soorten peren, 6 soorten pruimen, diverse soorten kersen, blauwe bessen, rode bessen, frambozen, bramen en aardbeien. “Niet alle blauwe bessen die we verkopen, telen we zelf”, zegt Izaäk. “De teelt is erg arbeidsintensief. We hebben de bessen vooral om ook aan consumenten te kunnen laten zien hoe ze groeien en worden geteeld.” Familie Westeneng heeft bewust gekozen voor een breed assortiment met veel verschillende rassen appels, peren en kersen. Op die manier kan het bedrijf zo vroeg mogelijk in het seizoen starten met de verkoop van versgeplukt fruit en zo lang mogelijk doorgaan.
Optimale rijpheid
Alle appels worden verkocht via huisverkoop. “We verkopen veel Delbare. Daarbij letten we er altijd op om de appel zo lang mogelijk aan de boom te laten hangen tot die de optimale rijpheid en een mooie kleur heeft. Dat proef je terug in de smaak en daar komen klanten voor terug.” Het enige product dat niet volledig in de winkel wordt verkocht zijn Conference peren. “Die verkopen we aan Jan Oskam.”
De winkel is geopend op vrijdag en zaterdag van 8.00 – 17.00 uur. En in de zomermaanden vanaf mei tot september elke doordeweekse dag extra. Maar niet zondag. Hier worden naast het eigen fruit ook andere streekproducten verkocht zoals aardappels, eieren en groenten en versgeperst sap. De meest recente uitbreiding van het productaanbod betreft aardbeien. Om een goede spreiding van de productie te verkrijgen, worden steeds drie rijen tegelijk geplant. “Wij laten onze producten zo lang mogelijk rijpen. Dat geldt niet alleen voor de appels, maar ook voor de bessen, bramen en aardbeien”, zegt Izaäk.

Kraam bij de universiteit
“Zolang je rijp fruit blijft plukken en verkopen, komen de klanten terug”, is de ervaring van Izaäk. “We zitten hier tegen de Uithof aan, het Universiteitscentrum van Utrecht. In het seizoen gaan we daar ook staan met een kraam met bessen, bramen en aardbeien. We laten de klanten dan rijp fruit proeven. Dat is echt een publiekstrekker en tevens een garantie dat de klanten terugkomen.”
De bestuiving vindt bij familie Westeneng plaats met behulp van hommels en bijen. Hoewel Jantine een voorkeur heeft voor metselbijen, gaat er voor Izaäk niks boven zijn bijenkasten. Izaak is zelf imker en beheert zelf de 20 bijenkasten op het bedrijf. “De bijen nemen een groot deel van de bestuiving voor hun rekening.” En dat is van levensbelang voor het verkrijgen van mooie vruchten.



Menu














































































